Bisiklet turlarimin finansmani icin sanatsal olan fotograflarimin telif haklarini satisa cikarmaya karar verdim. Ilgilenen olursa sayfanin ozel mesaj butonundan veya baymineral@gmail.com adresinden satin almak istedikleri fotograflarin linkleri ve fiyat teklifleriyle birlikte bana ulasabilirler. - Baki Berk Kayalar

YASAL UYARILAR

Değerli izleyenler;

* Bu blog sayfasındaki tüm yazılı ve görsel materyallerin (sponsor ve kardeş site bağlantı logo ve yazıları ile gazete küpürleri hariç) telif hakları Bâki Berk Kayalar' a aittir. Kullanmak istediğiniz görsel ve yazılı materyal için baymineral@gmail.com adresinden ben Bâki Berk Kayalar' a ulaşabilirsiniz.

* Bu blog sayfasında bana ait yazılı ve görsel materyallerin, reklam içeren bloglarda, ticari sitelerde ve yazılı ve görsel medya kuruluşlarında yayınlanması kesinlikle yasaktır. Benden izin alınması gerekmektedir. Aksi takdirde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu' na göre derhal yasal işlem başlatacağıma emin olabilirsiniz.

* Bu blog sayfasındaki her bir fotoğrafın her bir sitede ya da basın kuruluşunda yayınlanması için bana 250 Euro ödenmesi gerekmektedir.

4 yıllık fotoğraf bölümü mezunu, İtalya' da fotoğraf üzerine 1 sene Erasmus yapmış profesyonel bir fotoğrafçı olarak 250 Euro'yu hak ettiğimi düşünüyorum. Mühendisten, mimardan ve başka mesleklerden dönme sahte bir fotoğrafçı değilim.

* Bu blogtaki anlatımlarda tur bisikletçiliğinin gerçekleri yer almaktadır ve tur bisikletçiliği konusunda size fikir verecektir. Benim yüzümden, bana özenip yola çıkanların oluyor olması bana mutluluk vermektedir. Yinede bana özenip kendini yollara atan bisiklet sevdalıları arasında vukuat yaşayanlar olursa onlar hakkında en ufak bir sorumluluğumun dahi olmadığının bilinmesi gerekir. 

Ayrıca; bloğumdaki görüntü kayıtlarında turlarımla alakası olmayan üçüncül kişi ve plakası görünen özel araçlara mümkün olduğunca yer vermemeye çalışıyorum. Buna rağmen istemeden de olsa konuyla ilgisi ve haberi olmayan kişi ve plakası görünen özel araçlar kadrajlarıma giriyor. Bloğum tamamen barışçıl amaçlı olduğundan kişilik haklarını ihlal ettiğimi düşünmüyorum. Bloğumda haberi olmadan yer bulan kişilerden özür diliyorum. Eğer rahatsız olduğunuz, bir görsel varsa bana bildirmenizi dilerim.

Emek hırsızlığı ciddi bir suçtur. Burada ve bloğumda genellikle kendi çektiğim fotoğrafları yayınlıyorum. Bu fotoğrafları evde rahat koltuğumdan çekmiyorum. Onları çekebilmek için emek sarf ediyor, para harcıyorum. Fotoğraf çekmek basit gibi görünse de ucuz değildir. Internetteki bloğum gibi çeşitli sitelerden fotoğraf araklamak kolay. Hadi bakalım işini iyi yapan bir fotoğrafçıyla anlaşıp istediğinize uygun fotoğraflar çektirmeyi deneyin. Bunun maddi yükünün altından kalkamayabilirsiniz. Geçmişte fotoğraflarımın benden izinsiz olarak kullanılmasından çok çektim. Artık sineye çekme zamanı bitti. Bu yılın başlarında bir fotoğrafım daha çalınarak benden habersiz olarak 40' a yakın gazete ve internet sitesinde yayınlandı. Bunların bazılarının davaları sürüyor. Ben fotoğraf makinesi satın alıp fotoğrafçılık yapan, başka mesleklerden dönme sahte fotoğrafçılardan değilim. Bu işin 4 yıllık okulunu okudum ve mezun oldum. İtalya' da fotoğraf konusunda Erasmus bile yaptım. Bu yüzden emek hırsızlığı kanıma dokunuyor. Bundan sonra benzer şeylerle karşılaşmaya devam edersem tüm gücümü kullanıp, yasal haklarımı aramaya devam edeceğimden kuşkunuz olmasın. Arada sırada gelen "nasıl bir yasal işlem başlatacaksınız", "fotoğraflarınızı burada yayınladığınıza göre çalınmasına zemin oluşturmuşsunuz, bu yüzden o sözleri yazma hakkınız yok" v.s. gibi yorumlara güldüğümü unutmamanız gerek. Bu sebeple bazen görüntü kirliliği yaratıyor gibi görünen, telif hakkı hatırlatmalarımı anlayışla karşılamanızı dilerim. Sütten ağzım yanmamış olsa emin olun bu konuda bu kadar ciddi davranmazdım. Eğer o 40 ' a yakın hırsız site veya gazete, bana telif haklarımı ödeyip kullansalardı, Dünya turumun finansmanının bir kısmı karşılanmış olurdu. Madem siz fotoğraflarımı kullanmak istiyorsunuz, hesabıma fotoğraf başına en az 250 Euro yatırmak zorundasınız. Bu mesaj sadece bu blogla ilgili değildir. Fotoğraf konusunda üniversite eğitimi almış tüm gerçek fotoğrafçı arkadaşlarımı ilgilendiriyor. Sahte fotoğrafçılar yüzünden olması gerekenden çok daha düşük ücretlere çalışmak zorunda kalabiliyorlar. Bisiklet turları yapan herkes fotoğraf çekiyor. Ama her bisiklet turcusu fotoğrafçı değil. Fotoğraf benim hobim değil: MESLEĞİM. Siz kendi ekmeğinizle oynansa ne tepki verirsiniz??? Bizlere daha fazla saygı göstermenizi dilerim.

Şunu da sakın unutmayın: Kaynağını bilmediğiniz fotoğrafı kesinlikle kullanmayın. Döner dolaşır, sizin başınıza bir gün dert açabilir. Bana bir şey olmaz demeyin.

Saygılarımla.

Bâki Berk KAYALAR


Bu blog sayfasındaki tüm yazılı ve görsel materyallerin (sponsor ve kardeş site bağlantı logo ve yazıları ile gazete küpürleri hariç) telif hakları Bâki Berk Kayalar' a aittir. Kullanmak istediğiniz görsel ve yazılı materyal için baymineral@gmail.com adresinden Bâki Berk Kayalar' a ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.