Bisiklet turlarimin finansmani icin sanatsal olan fotograflarimin telif haklarini satisa cikarmaya karar verdim. Ilgilenen olursa sayfanin ozel mesaj butonundan veya baymineral@gmail.com adresinden satin almak istedikleri fotograflarin linkleri ve fiyat teklifleriyle birlikte bana ulasabilirler. - Baki Berk Kayalar

Sponsorluk ve Bağışlar Hakkında


Ben genç bir bisikletli gezginim ve bisikletimle uluslararasına varan ölçekte uzun turlar yapıyorum. Yaşadığım en büyük sorunlardan birisi, trafikte tacize uğramam değil. Sponsor bulamamak:


Öğrenci olduğum ve çok zengin bir aileye mensup olmadığımdan, gerçekleştirmeye çalıştığım uzun soluklu bisiklet turları için sponsor bulmakta zorlanıyorum. Sponsor arayışı içerisindeyken başvurduğum firmalar "biz şahsi etkinliklere sponsor olmuyoruz" diyorlar. Çoğu firma cevap bile vermiyor. 


Bisikletli yaşamı geliştirmeye çalışan İzmit Belediyesi' nden İtalya bisiklet turum için seyahat harcı talep etmiştim, fakat onlar bile tek başıma seyahat ettiğim için bana bir kuruş bile vermediler.


Bisikletli gezginler futbolla genel olarak ilgilenmez. Çünkü futbolun boş bir şey olduğunu bilirler ve bisiklet, sporla ilgilenme ihtiyaçlarını karşılar. Eğer bisiklet turu değil de futbol turu düzenlesek şahsi aktivite bile olsa mutlaka destek bulunur diye düşünüyorum. Çünkü ülkemizde bisikletçiliğe olan bir garez var.


Soracaksınız ki, "Senin işin gücün yok mu? Milletin derdi ne, senin derdin ne? Bu fakir ülkede kendi tatilin için para istemeye utanmıyormusun? Toplumsal sorunlar seni ilgilendirmiyor mu da bu sorun sana dert oluyor?


Evet bu da benim sorunum. Bisikletle Dünya turuna çıkmak, bisikletle Güney Kutbu' na gitmek ve daha nice çok uzun bisiklet turlarını gerçekleştirmek istiyorum, ama.... Sponsor bulmak büyük bir sıkıntı. Turlarımı ne kadar ucuza mal etmeye çalışsam da mutlaka para harcanıyor. Herkes bize bedava yemek ve konaklama ihtiyaçları sağlamak için koşturmuyor neticede.


Böylesine uzun bisiklet turlarına genelde tek başına çıkılır. Öyle herkesin yapabileceği, katlanabileceği aktiviteler değildir. Bir sonraki gece nerede uyuyacağınız belli değildir. Bir sonraki geceyi ilk kez gittiğiniz bir kentin çöplüğünde bile geçirebilirsiniz. Yeri gelir gece uyurken vahşi bir hayvan sizi koklamaya gelir ve korku içinde uyanıp hayvanı can havliyle kovmaya çalışırsınız. Zaman zaman trafik yoğunluğu fazla olan dar yolları kullanırsınız. Koca koca TIR ve kamyonlar sizin abartısız bir karış uzağınızdan geçer. Ölümün kokusunu alırsınız. Başka bir zaman gelir, ışıklandırması olmayan bir tünelden geçmek zorunda kalırsınız ve tünelin kör karanlığı içerisinde kaybolursunuz.


40 derecelik sıcak altında 20 kilometrelik bir rampanın başına, bisikletinizdeki onlarca kilo yükle gelip, o yokuşu yürüme hızında tırmanmaya başlayınca dünyanın kaç bucak olduğunu tam olarak görürsünüz. Bisikletinizi itme şansınız da olmaz. Bisikletiniz o kadar yüklüyken yokuş yukarı ittirerek çıkartmanız çok daha zor olur. Ya binerek çıkacaksınız, yada pes edip otostop çekeceksiniz. Tabi o kadar yüklü bir bisikleti aracına almak isteyen birisi çıkarsa. Bu saydıklarım yüzünden bisikletli gezginlik tatil değildir. Dünya' yı gerçek anlamda tanıma arzularımızın dışavurumudur. 


Bisikletli gezginlerin duş ihtiyaçları dışında zorunlu olmadıkça otellerde konaklamadıklarının da bilinmesi gerek. Çünkü zaten kendi evimizde betondan oluşan bir kutunun içinde yaşıyoruz. Turlarda mümkün olduğunca açık havada yatıp, gökyüzünün enginliğini yaşamaya çalışıyoruz.


Bisikletle A noktasından B noktasına gitmek, otomobille yada uçakla gitmeye hiç benzemez. Her yokuşu, her bozuk yolu içinizde hissedersiniz. Yola çıkmadan önceki karakter yapınız, yolculuk sonunda mutlaka değişmiş olur. O turdan önce kafaya çok taktığınız çoğu sorun türüne, turdan sonra sorun gözüyle bakmazsınız. "Sorun mu var.. Aaaaa ne güzel!" demeye başlar ve sorunlardan keyif almaya başlarsınız. Toplumsal hayatta insanlar abidik gubidik şeyler yüzünden birbirlerini yerken, saçma sapan şeylerin geyiklerini yaparken siz onlara gülersiniz.  


Bisikletli gezginlik böyle bir şey. İnsan yoldayken binlerce kişiyle tanışıyor. Hem ülkemizi tanıtıyoruz, hemde insanları birleştirici bir rol üstleniyoruz. Bir futbol müsabakasında oyuncular, seyircilerle bire bir iletişim halinde olmaz. Biz, geçtiğimiz yörelerdeki halkla iletişim halinde oluyoruz. Sıkı sıkıya bir kültürel kaynaşma yaşanıyor. 


Ben bugüne dek hep kendi imkanlarımı zorlayarak uzun turlar gerçekleştirdim. Hayallerimin peşinden koştum. Fakat kendi maddi gücüm bir yere kadar. Çok daha ciddi turları gerçekleştirebilmem için maddi desteğe ihtiyacım var. Yaptığım tüm ciddi bisiklet turlarımı yıllarımı vererek http://bisikletturlari.blogspot.com adresinde yayınladım. Fakat bu bloğa rağmen firmalar illa "tek başıma olduğum" için bana destek olmuyorlar. Bu blog sayesinde olası sponsorlar destek oldukları turun gerçekten gerçekleştirildiğini görecekler ve gerçekleşebileceğine inanacaklar.


Firmalar gezgin bisikletçilere sponsor olarak hiç bir şey kaybetmezler. Türkiye' de gerçek anlamda bisikletli gezginlik yapan, içi cesaret dolu, gözü kara bir avuç insan var. Yani bir firma bir bisikletli gezgine sponsor olunca başka kişiler de ortaya çıkıp "bana da sponsor olun" diye yalvarmaya başlamayabilir. Başlasa da gerçek bisiklet turcuları kendilerini mutlaka belli edip, firmalara güven sağlar ve destek aldıktan sonra projelerindeki bisiklet turunu en iyi şekilde gerçekleştirirler. Dediğim gibi, ülkemizde Dünya turu çapında bisiklet aktiviteleri yapabilecek karakterde bir avuç bisikletçi var.


Olası bir bisikletli dünya turuma sırf sponsor bulmak için imkansız da olsa grup halinde mi çıkmam gerekiyor???


Ben, evimde oturup televizyon & bilgisayar karşısında yıllarımı ziyan etmek istemiyorum. Öyle birisi değilim. Parası olup, özel sebepleri yüzünden yola çıkamayanların bağışlarını bekliyorum. Sizden binlerce lira vermenizi beklemiyorum. 1 haftalık ihtiyacımı karşılasanız da olur. Çorbada tuzunuz olsun yeterki. 


Lütfen biraz empati yapıp kendinizi benim yerine koymayı deneyin. Bu bloğu ziyaret etmiş birisi olarak hangi turları yaptığımı göreceksiniz. İmkan sağlanırsa ne gibi turlar yapabileceğimi siz hayal edin. Yeterli desteği bulursam 3 sene içerisinde Dünya turuna başlamak istiyorum.


Yaptığım tüm önemli bisiklet turları için bu linke gidebilirsiniz.


Ben yapmayacağım bir şeyden asla söz etmem. Ben yarın Güney Afrika' ya pedal basacağım bile desem, o projeyi gerçekleştirmek için elimden geleni yapar ve bir şekilde gerçekleştirmeye çalışırım. Beni tanıyanlar bilir. Yaptıklarım yapacaklarımın garantisidir.


Eğer sizi ikna ettiysem bana baymineral@gmail.com adresinden ulaşabilir ve bağış işlemlerinizi başlatabiliriz. 


Saygılarımla.


Bâki Berk KAYALAR


----------------------------------------------------- Bu blog sayfasında yer alan fotoğrafların telif hakları aksi belirtilmedikçe Baki Berk Kayalar' a aittir. Maddi amaç güden çalışmalarda izin almadan kullanılması telif hakları yasasına göre suçtur. Maddi amaç gütmeyen kullanımlarda ise kaynak belirtilerek yayınlanması önemle rica olunur. Aksi takdirde bu blog sayfasında yer alan fotoğrafların izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Öneri ve destekleriniz için baymineral@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Merhaba,kardeşim doğru bildiğin yolda inşallah muvaffak olur hayallerin gerçek olur ne diyeyim şimdi ben bile 56 yaşımda bir sponsor bulsam bisikletle tura çıkacağım ama burası Türkiye Böyle aktivitelerin kar getirisine bakıyorlar.aslında getirisinin ne kadar çok olacağının farkında değller ama neyse bol şans sana

    YanıtlaSil

Bu blog sayfasındaki tüm yazılı ve görsel materyallerin (sponsor ve kardeş site bağlantı logo ve yazıları ile gazete küpürleri hariç) telif hakları Bâki Berk Kayalar' a aittir. Kullanmak istediğiniz görsel ve yazılı materyal için baymineral@gmail.com adresinden Bâki Berk Kayalar' a ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.