Bisiklet turlarimin finansmani icin sanatsal olan fotograflarimin telif haklarini satisa cikarmaya karar verdim. Ilgilenen olursa sayfanin ozel mesaj butonundan veya baymineral@gmail.com adresinden satin almak istedikleri fotograflarin linkleri ve fiyat teklifleriyle birlikte bana ulasabilirler. - Baki Berk Kayalar

28 Ocak 2009 Çarşamba

İstanbul Şehir Turu - 11.12.2008

2008 yılı Kurban Bayramı' nda Cihat ile kültürel amaçlı İstanbul turu yapmaya karar verdik. Amacımız Pendik sahilinden Sarıyer' e kadar uzanmaktı ama trafikte fazla hırpalanmamak için Kuruçeşme' ye kadar gitme kararı aldık. Kuruçeşme dönüşünde de doğduğum semt Nişantaşı' na gitmeye çalıştık ve neticede başardık. Nişantaşı' ndan Taksim ve Tünel' e geçip, Haydarpaşa' da turu tamamladık.

Gelelim fotoğraflara..

Sabah 04.30 gibi kalktım ve 06.24' de İzmit' ten geçen 11601 numaralı Adapazarı Ekspresi için hazırlandım. 6 ya doğru sokakta idim. Uykudaki İzmit' in boş caddelerinde keyifle bir kaç tur attım. Gara gitmeden önce Pişkin fırınından taze pohoçalar aldım ve çantama zulaladım.

11 Aralık 2008 sabahı, İzmit standartlarına göre soğuk bir sabah idi. Gidon termometrem, fırının önünde 2.4 derece diyordu.Bisikletler trende.Cihat.Pendik sahilinde sabah. Sahildeki bisiklet yolunda Kadıköy' e doğru pedal çevirirken bize sabah sporlarını yapan halkımız eşlik ediyordu. Bisiklet yolunun ve Bağdat Caddesi' nin tenha oluşu ve normal tempomuz bizi Karaköy vapuruna tam zamanında yetiştirdi.Cihat, Pendik sahilinde.Vapurdan Topkapı Sarayı.Bisikletlerimiz vapurda.Vapurdan indiğimiz Karaköy' den Sirkeci' ye geçip, kayıp olan E52502 numaralı lokomotifin izini aradık. Sirkeci makinistleri, kayıtlarında bu lokomotifi aradılar ama nafile. Sirkeci' de oyalandığımız sırada Selânik' ten Dostluk/Filia Ekspresi geldi.Scotty' de bilmediğim bir şey var. Hayvanları kendisine çekiyor. Sirkecili bu pisicik, Scotty ile yakından ilgileniyor.Cihat, Sirkeci' de.Sirkeci' de lokomotif arama tarama faaliyetimizi bitirdikten ve bu muhteşem gar binasını gördükten sonra diğer bir muhteşem mekan olan Topkapı Sarayı girişine hareket ettik. Saray kapısından içeriye bisikletle girmemize güvenlik izin vermeyince bizde saray kapısının yanıbaşındaki Sultan Ahmet Çeşmesi' nde fotoğraf çekildik.
Ayasofya' dan bir parça.Fıskiyeli havuz ilgimizi çekti. Önünde fotoğraf çekilmezsek olmazdı.

Ayasofya önünde de hatıra fotoğraflarımızı çektik. Bu fotoğrafların ardından frenlerimin balataları kırmızı alarm vermeye başladı ve harıl harıl açık bisikletçi aradık. Açık olan bisikletçilerde de Avid uyumlu disk balatası sorduk. Beşiktaş' taki Bike & Outdoor' a son çare olarak uğradık ve uyumlu balatalardan ellerinde olduğunu öğrendim. Ön ve arka balatalarımı değiştirip yola devam ettik.
Sultan Ahmet Camii ve Cihat.Kuruçeşme sahilinde, fotoğrafta pek belli olmasada karnımızı doyurduk.Nişantaşı' na kuzey taraftan ulaşmak umuduyla yanlış yola girince Boğaziçi Köprüsü' nün altına ulaştık. Orada poz vermeden edemedik. Biraz daha yukarıya tırmanınca çok alakasız bir yere çıktığımızı anladım ve hemen aşağıya inip, Beşiktaş üzerinden Nişantaşı' na tırmanış yaptık.
12 yıldır gelmediğim, doğum semtime uzun yıllardır ilk kez geldim. Fazla olmasada Nişantaşı özlemini çekiyordum.

Scotty, Nişantaşı' nda.
Cihat' tan, yeni aldığı şapkasıyla artistik bir poz.Nişantaşı' nda klasik bir öz portrem :)Nişantaşı' ndan Taksim' e akıcı trafikte süzülerek gittikten sonra İstiklal Caddesi' ne girmek istedik ama o kadar yoğun bir yaya trafiği vardı ki girmekte zorlandık. İlk başta, cadde içinde ilerlemeye çalıştık ama kalabalıkla baş edemeyeceğimizi anlayınca ara sokaklara dalıverdik. Bir noktada yeniden caddeye döndük. Oradan sonra İngiliz Konsolosluğu' na çıkan sokağa girdik. İtalyan Kültür Merkezi önüne çıkan yolu takip ettik ve İtalyan Kültür Merkezi önünden ara sokaklara dalış yaptık ve Tünel girişine çıktık. Dik rampaları inmeyi seven bizim gibi bisikletlilerin Tünel finikülerini kullanması doğru olmazdı tabi.. Bizde Tünel' in sağ tarafındaki sokaktan Karaköy' e süzülüverdik ve tam zamanında vapura yetişiverdik.Vapurdan Haydarpaşa' ya indiğimizde 16.37' de kalkan 11616 sefer sayılı Adapazarı Ekspresi' nin kalkışına 20 dk. vardı. Trene de tam zamanında yetiştik.Biraz hızlı bir kültür turu olsada güzel oldu. İstanbul' un bisikletle de olsa bir günde gezilemeyeceğini çok iyi öğrendik.

Sevgiler..

7 yorum:

 1. ben erdal ırmak yakın zamanda yapacağın bir organizasyon varmı

  YanıtlaSil
 2. MErhaba ben batuhan yapıcağınız etkinliklerden nasıl haberdar olabiliriz bilgilendirirseniz sevinirim :)

  YanıtlaSil
 3. bu tarz sportif etkinliklere ben de katılmak istiyoorum...

  YanıtlaSil
 4. GENCLER SÜPER BIR FIKIR TÜRKIYEDE
  BÖYLE FALIYETLERIN OLMASI COK GÜZEL BIZ ARKADASLARLA ALMANYADA ALP DAGLARINDA BISIKLET TURU YAPIYORUZ
  INSALLAH BIR GÜN YOLUMUZ ISTANBULA DÜSER BERABER TURLARIZ
  SEMI 64 usak
  AUGSBUR

  YanıtlaSil
 5. Hey gidi günler..İkiniz henüz bebeyken :)

  YanıtlaSil

Bu blog sayfasındaki tüm yazılı ve görsel materyallerin (sponsor ve kardeş site bağlantı logo ve yazıları ile gazete küpürleri hariç) telif hakları Bâki Berk Kayalar' a aittir. Kullanmak istediğiniz görsel ve yazılı materyal için baymineral@gmail.com adresinden Bâki Berk Kayalar' a ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.