Bisiklet turlarimin finansmani icin sanatsal olan fotograflarimin telif haklarini satisa cikarmaya karar verdim. Ilgilenen olursa sayfanin ozel mesaj butonundan veya baymineral@gmail.com adresinden satin almak istedikleri fotograflarin linkleri ve fiyat teklifleriyle birlikte bana ulasabilirler. - Baki Berk Kayalar

30 Ocak 2009 Cuma

Taksim-Harem-İzmit Turu - 08.06.2008

Bisikletliler Derneği' nin Boğaz Köprüsü aktivitesi için Scooty' i de yanıma alarak trenle İstanbul' a gittim.

Pendik' te trene benimle aynı aktiviteye katılmak için adını hatırlayamadığım bir ablamız katıldı.Vapurda.Vapurda Değirmendereli kaptan Coşkun Abimle karşılaşmıştım. Vapurda karşılaştığım diğer ekiple beraber Karaköy' den Taksim' e çıktık.

Coşkun Abi Taksim' de böyle poz verdi.Kocaeli bölgesi gezgini Scotty, Taksim' de.Taksim' de ilginç bir görüntü. Bir tuvaletin zaten modern olması gerekiyor. Temiz, bakımlı ve hijyenik olması gerekiyor. Tabelada büyük puntolarla modern diye belirtilmesi tuhaf olmuş. Olsun.. Güzel Türkiyemin renkliliklerinden..Coşkun Abi ile Taksim' den çıkmadan evvel köprü aktivitesinden sonra İzmit' e doğru yola devam etmek için sözleştik. Ekip liderleri içinde bulunduğumuz büyük bisikletli grubuna geniş bir Avrupa yakası turu yaptırdıktan sonra çevre yoluna soktular. Çevre yolu ve Boğaziçi Köprüsü bizler için trafiğe kapatılmıştı.

Coşkun Abi köprü başında böyle poz verdi.Scotty, Ortaköy Viyadüğü' nde.Boğaziçi Köprüsü' nde bisikletçiler. Hemen herkes hatıra fotoğrafı çektiriyordu. Polis ise arkadan gelip işimizi çabuk bitirmemizi ve köprüden ayrılmamızı anons ediyordu. Trafiği bir an önce açmak istiyorlardı çünkü.Hatıra fotoğrafı çekilmeden olmaz.Scotty, Boğaziçi Köprüsü' nde. Arka planda Ortaköy Camii göze çarpıyor. Benim gibi yükseklik korkusu olan birisi için kabus gibi bir yer.Köprü çıkışındaki gişelerde.Köprüde yaptığım en yüksek hız. Ehhh.. Fena değil..Köprüden sonra Harem' e geçip, bisiklet çekilişi için bir süre bekledik. Sonra Kadıköy' e geçip sahildeki dönercilerin birinde karnımızı doyurduk. Yola çıkmadan önce iki hatıra fotoğrafı aldım. Arka planda Haydarpaşa bizi izliyor.
Sahil yolunu takip ederek Pendik' e vardık. Oradan D100 karayoluna çıktık ve ilk benzincilerden birinde duruş yaptık. Oradaki personeller bize çeşitli sorular sormaktan kendilerini alamadılar. Yer Tuzla civarı.
Kocaeli İl Sınırı' ndan geçtikten sonra yağmur başladı. Bende geride kalan Coşkun Abimi beklemek için bir köprünün altındaki polis aracının önünde durdum.Coşkun Abim köprü altında bekleyen bana yetişti. Bu noktada üstümüze giyebileceğimiz ne varsa giydik. Bu noktadan sonra Dilovası' na kadar yağış altında gittik. Geniş bir yol, yağış, çirkin bir yerleşim, sık sık geçen kamyonlar, sanayi kuruluşları ve ağzımıza giren ağır metal artıklı çamurlar yüzünden sıkıcı bir etap oldu.Dilovası' na hatrı sayılır bir hızla indikten sonra geçtiğimiz bir köprüden tarihi bir köprüyü gördüm ve hemen fotoğrafladım. Demiryolundan görünmeyen bu tarihi köprü, sanayi kuruluşları arasına sıkışmış bir güzellik. Asit dolu havaya direniyor.Bisiklet turundayım ama rota demiryolu kenarından geçtiği için bir gözüm demiryolunda. Tavşancıl İstasyonu' nu görünce durdum ve hemen fotoğrafladım.Tavşancıl' dan çıktıktan hemen sonra arka lastiğim, Nuh Çimento Limanı önünde patlayıverdi. Nuh Çimento Limanı' ndan yapılan hurda nakliyatı sırasında yola minik bir metal parçası düşmüş ve arka lastiğim üzerinden geçerken lastiğimle birlik olmak istemiş ve bu esnada lastik patlayıverdi. Yedek iç lastiğimi taktıktan sonra yola hemen devam ettik.

Bende o arada fotoğrafımı çekiverdim. Lastik patlak, yüz çamurlu ama her şeye rağmen gülümser.Coşkun Abi ıslak yolda normal hızda seyrediyor.Yolculuk Hereke' den sonra oldukça monoton biçimde devam etti. Hereke' de bir kamyonun arkasına girerek Hereke çıkışındaki inişte 60 km/h' ye yaklaştım. Coşkun Abiden fazla kopmamak için kamyonla irtibatı kestim. Şirinyalı mevkiinden sonra rüzgâr karşıdan geliyordu. Geçen kamyonlar ve geniş, düz yol, ters rüzgâr beraber büyük bir sıkıcılık oluşturdu. Sıkıcılığı bozmak için Tütünçiftlik geçişinde bir kamyonun daha hava boşluğuna girerek Tütünçiftlik ışıklarını hızla aştım. Derince Tüneli' ni de hızla aştıktan sonra tünel çıkışında Coşkun Abiyi bekledim. Sonra normal biçimde İzmit' e devam ettik.

İzmit' te Seka Camii önünde ayrıldık. Coşkun Abi sahil yolunu kullanarak Değirmendere' ye devam etti. Bende merkezdeki ışıkların birinden şehre giriş yaptım.İzmit' in merkezi yerlerinin biri olan Belsa Plaza önünde turu sonlandırdım ve eve doğru devam ettim.
Coşkun Abiye ve Bisikletliler Derneği' ne katkılarından ötürü teşekkür ederim.

Toplam mesafe 130 km. civarı.

4 yorum:

 1. Selamlar,
  Baki yazını yeni okudum. Çok güzel anlatmışsın, fotoğraflarında yaşananların bir kısmını gösteriyor zaten.
  Bu senede kısmet olursa aynı etkinliğe katılalım.
  Yolun açık olsun...

  YanıtlaSil
 2. selamlar
  yazın güzelmiş,çok güzel anlatmışsın
  izmite giderken yolda tünellerden geçerken vs,trafik polisi çıkmadımı karşınıza, otoyolda bisikletle gitmek yasak değilmi çünkü bende gidicem aynı yoldan istanbul dan kefkene gidicem,bi sorun olmaz her hangi bir engel olur mu? diye sorcaktım

  YanıtlaSil
 3. Boğaziçi Köprüsü' nden bisikletle ilgili bir kuruluşun aldığı izin doğrultusunda geçiş yapmıştık. Onun dışında Harem-İzmit arasında otoyoldan gitmedik, otoyol standardına yakın bir kalitede olan, bisikletle yasal olarak giriş yapabileceğiniz olan D-100 karayolundan gittik. Dolayısıyla tünellerden geçmedik.

  İstanbul-İzmit otoyolu çok kalabalık ve emniyet şeritleri dar olan bir yol olduğundan bu otoyolda bisikletle seyahat etmek ölümcül derecede tehlike içermektedir. Bu yüzden paralelindeki D-100 karayolunu kullanmanızı önemle tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler öğrenmiş oldum

  YanıtlaSil

Bu blog sayfasındaki tüm yazılı ve görsel materyallerin (sponsor ve kardeş site bağlantı logo ve yazıları ile gazete küpürleri hariç) telif hakları Bâki Berk Kayalar' a aittir. Kullanmak istediğiniz görsel ve yazılı materyal için baymineral@gmail.com adresinden Bâki Berk Kayalar' a ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.