Bisiklet turlarimin finansmani icin sanatsal olan fotograflarimin telif haklarini satisa cikarmaya karar verdim. Ilgilenen olursa sayfanin ozel mesaj butonundan veya baymineral@gmail.com adresinden satin almak istedikleri fotograflarin linkleri ve fiyat teklifleriyle birlikte bana ulasabilirler. - Baki Berk Kayalar

7 Şubat 2010 Pazar

İzmit' te Karlı ve Buzlu Günler - 25-26.01.2010

İzmit' te 2010 yılı Ocak ayının son haftası oldukça soğuk geçti.

Sizlere 25-26 Ocak tarihlerinde çektiğim karlı ve buzlu günlere ait fotoğraflarımı sunmak istiyorum.

-

25.01.2010 Pazartesi

Saat Kulesi gelinlik giymiş.Kar yağıyor.Çalıştığım yerin önündeki çimenlerde kar kristalleri var. Onlara yaklaşıyorum.Donmuş su. Yani hepimizin bildiği üzere "buz".

Bir oluktan, oluğun altındaki su dolu bidona sular damlıyor.Olukla vedalaşan su damlaları.Günün akşamı kar yağışı geri dönüyor.-

26.01.2010 Salı

Saat Kulesi, gelinliğini tazeliyor.Yol tuzlanıyor.Son yılların en soğuk gecesi yaşandı ve İzmit' te termometreler -4.0 dereceyi gördü. Acısu' daki Cengiz Topel Havaalanı' nda ise -10 derece ölçüldü. Yani İzmit standartlarına göre oldukça soğuk bir gece. 2004 kışından beri en soğuk hava. 2004 kışında ise -5.6 dereceyi görmüştüm.

Günün sabahı. Heykel mevkii.Fazla kar yok, ama hava çok soğuk. Scotty karda yeni bir sürüş yapıyor.

Yürüyüş yolunda katırdaya katırdaya yavaşça gidiyorum. Zemin çok kaygan değil, ama tadını çıkartmam lazım. Fotoğraf çeke çeke gidiyorum. Her taraf kar ve buz.İzmit Belediye binası.İzmit' in incilerinden Mimar Sinan Köprüsü. Bisikletle çıkılabilmesi için özel rampası var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi' ne bu köprü için çok teşekkür ediyorum. Motorlu araçlar geçemesede biz bisikletçiler açısından çok önemli bir köprü. Çarşının en doğu yada en batı noktasına gelmeden, çarşının tam ortasından sahile inmemizi sağlıyor.Köprünün üstü kış manzarası sunuyor. Tuzlandığı için çok tehlikeli değil.Köprünün üstünden Ankara yönüne bakış.Köprüdeki tuzlu kar, tekerleklere yapışıyor.Köprü zemini.Fotoğraf çekerken bir ray otosu geçiyor. Kuzey hattan Köseköy' e doğru ilerliyor.Karlı raylar. İstanbul yönüne bakış.Köprünün demiryolu üstündeki kısmında cam paneller var. Üzerinde buz kristalleri oluşmuş. İzmit' te çok nadir rastlanan bir durum. Hemen yakın çekime geçiyorum.Haydarpaşa' dan Adapazarı' na gidecek olan 11606 sefer sayılı Adapazarı Ekspresi' ni bekliyorum. Karı dumana katmasını izlemek için. Yaklaşık 20 dakika boyunca soğukta köprü üstünde bekliyorum.

Scotty' de işimin bitmesini bekliyor.E 43041 numaralı güzelliğin çektiği 11606 sonunda geçiyor. :) Pek fazla karlı tren fotoğrafım olmadığından bu önemli.Karlar duman oluyor.Karla kaplı kaldırım.Sürüş çok zevkli.Scotty' nin işyerime vardıktan sonraki ayrıntılı fotoğrafları. Scotty; kar, buz, tuz, çamur, su ve yağ karışımına bulanmış. Fotoğrafları çektikten sonra bir güzel yıkıyorum. Üzerindeki tuz ona zarar verebilir.

Sevgiler...

-----------------------------------------------------
Bu blog sayfasında yer alan fotoğrafların telif hakları aksi belirtilmedikçe Baki Berk Kayalar' a aittir. Maddi amaç güden çalışmalarda izin almadan kullanılması telif hakları yasasına göre suçtur. Maddi amaç gütmeyen kullanımlarda ise kaynak belirtilerek yayınlanması önemle rica olunur.
Öneri ve destekleriniz için baymineral@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

6 yorum:

 1. Merhaba,
  Pembe domates izini sürerken, önce Meyvelitepe'ye oradan da atlaya zıplaya buraya ulaştım. İstanbul'da yaşayan İzmit'i özleyen bir İzmit'li olarak fotoğrafları görünce yazmadan geçemedim. Güzel buz fotoğrafları,karlı İzmit görüntüleri derken Kocaeli'nin sevdiğim ya da yaşadığım değişik köşeleri... Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Güzel yorumunuz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Fotoğraflar çok güzel :) En çok nedense yolları tuzlayan kamyon fotoğrafı hoşuma gitti.

  YanıtlaSil
 4. fotoğraf ve bisiklet olayını iyi birleştirmişsin, çok başarılı olmuş. bir bisikletçi olarak çok hoşuma gitti, hele izmitte büyümüş biri olarak gezdiğin yerler hep bildiğim yerler. bravo.
  turlara genelde yalnız mı çıkıyorsun, ayısıydı köpeğiydi kazasıydı tehlikeli değil mi?

  YanıtlaSil
 5. Merhaba. İlginiz için teşekkürler.

  Genelde yanlız çıkmamaya özen gösteriyorum. Tehlikesinden ziyade sıkıcı oluyor. Türkiye' de bisiklet sürmenin, sanıldığından çok daha güvenli olduğunu söylemem gerekir.

  Sevgiler.

  YanıtlaSil

Bu blog sayfasındaki tüm yazılı ve görsel materyallerin (sponsor ve kardeş site bağlantı logo ve yazıları ile gazete küpürleri hariç) telif hakları Bâki Berk Kayalar' a aittir. Kullanmak istediğiniz görsel ve yazılı materyal için baymineral@gmail.com adresinden Bâki Berk Kayalar' a ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.