Bisiklet turlarimin finansmani icin sanatsal olan fotograflarimin telif haklarini satisa cikarmaya karar verdim. Ilgilenen olursa sayfanin ozel mesaj butonundan veya baymineral@gmail.com adresinden satin almak istedikleri fotograflarin linkleri ve fiyat teklifleriyle birlikte bana ulasabilirler. - Baki Berk Kayalar

21 Kasım 2011 Pazartesi

KB-2011-3: Yenice-Alaplı-Düzce-İzmit

5. Gün: 09.11.2011 Çarşamba

Yeşil Yenice İstasyonu' nda sabah.


Olgun, istasyon uykusunu çok sevdi galiba. Uyanmakta zorlanıyor.


Yeşil Yenice İstasyonu' na ait son iki fotoğraf.Yenice-Devrek yolunda sabah manzaraları.
Üstteki görüntünün altında bu çöplük görüntüsü var :(


Yola devam.

Güzel bir tempoda ilerlerken karşıdan geçmekte olan bir tren, beni durduruyor.


Ne güzel bir yol.Gökçebey yakınlarındaki bir benzincide kahvaltı ediyoruz. Hem besleniyor, hem besliyoruz.

Devrek girişindeki kısa, ama dik rampacıkta Bıcır, beni geriye fazla çekince lastiği patladı sanıyorum ve kontrol için durduğum anda para isteyen çocuklar etrafımızı sarıyorlar. "Paramız yok, ama şekerimiz var" diyince şekerleri memnuniyetle kabul ediyorlar.
Devrek şehir merkezine girmeden Alaplı yoluna sapıyoruz. Zorlu bir güzergah olacaktı.
Devrek.


Babadağ tırmanışında bir çeşme molası.


Devam.
Babadağ yolunda, yol yapımı uğruna yapılan orman katliamı.Babadağ' da yol yapımının doğaya verdiği büyük hasar. Pis aç gözlüler.


Bu güzel tepelerde ilerliyoruz.


Bu geçitten inerken mola verdiğimiz bir köyde bize bir tabak soğuk ve tuzlu lokma ikram ediliyor.


Alaplı yolu.


Güneşli' de kavun yiyoruz.


Burası İtalyan köylerine benziyor.


Gün batıyor.


Emekli demiryolu raylarının farklı bir kullanımı.


Kızılcapınar Köyü molası.


Bu yolun zemin kalitesi iyi olmadığından, Cildikısık Tüneli çıkışında yaptığım mini kazanın daha beter hassaslaştırdığı sol dizim çok canımı yaktı. Üstelik hava karardıktan sonra etkili olan çiy yağışının kayganlaştırdığı yolda milim milim ilerleyip, Alaplı' ya güçlükle varabildik.


Ramazan Bayramı' nın ikinci turundan bildiğim bir lokantaya direkt giriyoruz.Geceyi geçirmek için şehrin yukarısındaki bir camiye yerleşiyoruz.


5. Gün bilgiler:

119.26 klm / 526.36 klm toplam
14.0 km/h ortalama, 41.7 km/h maksimum hız.

---

6. Gün: 10.11.2011 Perşembe

Alaplı' dan yola çıkarken.


Bu yetkililerin, mühendislerin doğayla ne alıp veremedikleri var. YEEEEETTERRR AMAAA!!!!!!


Akçakoca' ya doğru yavaşça akıyoruz. Zemin kalitesi mükemmel.


Dizimin sızısı nedeniyle çok yavaş gittiğim için tünelli yola verilen trafikle birlikte gitmek istemiyorum. Son turumda oradaki beş kısa tünelin birinde otobüsün birinin, benim tehlikeli derecede çok yakınımdan geçtiğini unutmuyorum. Riske gerek yok. Tünel sevdası bir yere kadar. Trafiğe kapatılmış olan sahil yolundan gidiyoruz. Nitekim önümüze geçemeyeceğimiz herhangi bir engel çıkmıyor.Akçakoca' da hiç durmuyoruz.


Akçakoca' dan yaklaşık 5 kilometre uzaktaki bir lokantada yağmur beklerken fındık çorbası tadıyorum. Fındık tadını almadığım, ezogelin benzeri bir çorba olmuş.


Düzce yolu.Düzce' ye güzelce ıslanmış olarak giriyoruz. İbrahim ÖZ abimiz bizi önce bir kahvede çaylandırıyor, sonra da lokantaya sevk ediyor :)


Olgun, çok ıslandığından otobüsle İzmit' e dönmek için benden ayrılıyor. Bende, İbrahim Abimizin yönlendirdiği Avni Akyol Öğretmenevine gidiyorum.


Olgun, otobüs mualefetine uğrayınca benim kaldığım yerde kalmaya karar veriyor.

Olgunla kısa bir şehir turu yapmadan önce karnımı konserve dolmalarla doyuruyorum.


Düzce' nin içinden geçen dere.


Öğretmenevindeki yatağım.


6. gün bilgiler:

60.33 klm / 586.69 klm toplam.
13.9 km/h ortalama, 34.1 km/h maksimum hız.

---

7. Gün: 11.11.2011 Cuma

Bisikletimin kaldığı kamelya, odamdan böyle görünüyor.Kahvaltı.


Scotty ve Bıcır ve kaldıkları kamelyanın içi.Teşekkürler İbrahim ÖZ abim.


Gümüşova.


Adapazarı' nda demiryoluyla hasret giderme.Çamur adam olurken, bisikletim renkten renge giriyordu.Uzuntarla' daki kamyoncu lokantası derdimize çare oluyor. Çok acıktık.


İzmit' e giriş.


Benim çocukluğumu bilen bu İzmit yerlileriyle hasret gideriyorum.


Montum muhteşem oldu.


Kirlenmek güzel ve mutluluk vericidir. Hele ki sorunsuz geçen bir turun ardından daha bir mutluluk verici olur.


7. gün bilgiler:

113.49 klm / 700.18 klm toplam
17.9 km/h ortalama, 37.1 km/h maksimum hız.

----------------------------------------------------- Bu blog sayfasında yer alan fotoğrafların telif hakları aksi belirtilmedikçe Baki Berk Kayalar' a aittir. Maddi amaç güden çalışmalarda izin almadan kullanılması telif hakları yasasına göre suçtur. Maddi amaç gütmeyen kullanımlarda ise kaynak belirtilerek yayınlanması önemle rica olunur. Aksi takdirde bu blog sayfasında yer alan fotoğrafların izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Öneri ve destekleriniz için baymineral@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Daha öncedende yazmıştım şimdide yazıyorum :) Ben Zonguldak'ta öğrenciyim.Gerçi Merkeze kadar gelmemişiniz.Keşke Alaplı'ya 10 km olan ereğli'ye de uğrasaydınız.Gerçi 10 km geliş 10 km gidiş toplam 20km yol uzardı ama bence değerdi.Kurtuluş savaşında tek sahip olduğumuz gemimizle yaptımığımız deniz savaşını yapan gemimizin şu anda müze olarak görme imkanınız olurdu. Ayrıca Devrek'ten direk Alaplı'ya giden yol çok virajlı ve rampalı olduğunu duymuştum.Alaplı'ya Devrek-Zonguldak-Ereğli-Alaplı üzerindende ulaşabilirdiniz.Gerçi sizin gittiğiniz yol daha kestirme ve daha sakindir.Eğer tekrar Zonguldak'a gelirseniz sizinle tanışmak isterim misafirim olursunuz. Belki Zonguldak-Amasra-Safranbolu güzargahında yeni bir tura çıkarsınız :) özellikle Amasra-Safranbolu yolu doğayla iç içedir.Kesinlikle tavsiye ederim.Ayrıntılı bilgi almak isterseniz yardımcı olabilirim.Facebook grubunuza üye oldum ordan ulaşabilirsiniz...

    YanıtlaSil

Bu blog sayfasındaki tüm yazılı ve görsel materyallerin (sponsor ve kardeş site bağlantı logo ve yazıları ile gazete küpürleri hariç) telif hakları Bâki Berk Kayalar' a aittir. Kullanmak istediğiniz görsel ve yazılı materyal için baymineral@gmail.com adresinden Bâki Berk Kayalar' a ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.