Bisiklet turlarimin finansmani icin sanatsal olan fotograflarimin telif haklarini satisa cikarmaya karar verdim. Ilgilenen olursa sayfanin ozel mesaj butonundan veya baymineral@gmail.com adresinden satin almak istedikleri fotograflarin linkleri ve fiyat teklifleriyle birlikte bana ulasabilirler. - Baki Berk Kayalar

3 Şubat 2012 Cuma

İzmit' te Kar Manzaraları-31.01-01.02.2012

Fotoğrafların telif hakları saklıdır. İzin alınmadan kullanılamaz.
-----

31.01.2012 Salı.

Bu kış İzmit' te çok güzel geçiyor. Kış, kışlığını yaparken bisikletle dolaşmak ayrı bir keyif. 30 Ocak' ı 31 Ocak' a bağlayan gece İstanbul' a bolca kar yaparken, İzmit' te ayaz vardı ve sıcaklık penceremin önünde -3.9 dereceye kadar düştü. Meteoroloji Müdürlüğü İzmit şubesi ise -4.5 derece ölçmüş.

Sabah evden çıkmadan önce bastıran yoğun kar yağışı, çok kısa bir sürede 3 santimlik bir örtü oluşturdu.

O sabah işe giderken çeşitli manzaralar. Şehir buz pisti halinde. Karın altı donuk, ıslaklıklar donuk ve henüz tuzlama yapılmamış.
Fuar Göleti bile donmuş ve üstü kar tutmuş.


Kuşlar gölde yürüyor.

Gün boyunca pek fazla kar yağmıyor, ama hava kararmaya başlarken yoğun kar geri geliyor.
Yıllardır bu kadar yoğun bir kar yağışıyla karşılaşmadım. Görüş mesafesi 500 metre civarında.


Akşam başlayan kar yağışı yaklaşık 3 saat aralıksız sürüyor ve 15 cm.lik bir örtü oluşturuyor.İnsanlar deliler gibi kayıyor. İzmit, kayak merkezine dönüşüyor. Bende ilk kez İzmit' te kızakla kayıyorum. Çocukken kızakla hiç kaymamıştım. Geçen sene ilk kızağımı Etna' da alıp orada ilk kez kızakla kaymıştım. Etna' da kullandığım kızakla kendimi sokakta buldum ve 2 saat boyunca doyasıya kaydım.


Kar bilek boyu.


Taze karın tadı nefis.Bir kızak dolusu taze karı eve taşıyıp Sicilya' nın meşhur içeceği olan "granita" yapmayı deniyorum. Tarifi çok basit. Bir bardağa kar koyun. Üzerine herhangi bir içeceği dökün, biraz da şeker ekleyin ve istediğiniz şekilde  tüketin. Ben Osmanlı şerbetinden yaptım. Tadı gayet güzel.


01.02.2012 Çarşamba

Gece yarısından sonra Karadeniz üzerinde deniz efektiyle oluşan ince uzun kar bulutları poyrazla birlikte İzmit' e ulaşmaya başlayınca kar kalınlığı tekrar artmaya başladı. Kar, bir kaç saat daha yoğun olarak yağdı.

İzmit, 1 Şubat 2012 sabahı kartpostallık manzaralara bürünmüştü.


İzmit, bir kar masalında.Gece yapılan tuzlama yetersiz kaldı.


Araçlar kara gömüldü.

Asfalt üzerinde bile 20 cm. kar var.


Ölçtüğüm en yüksek kar kalınlığı 33 cm. Meteoroloji müdürlüğü 37 cm. ölçmüş. İzmit' te 2004 Şubat' ındaki 55 cm. den sonra son 8 yılın en yüksek kar örtüsü bugün ölçüldü.


Kar bulutları İstanbul' a uğradığı kadar İzmit' e de çok uğrasaydı 33 cm' nin kat be katı gerçekleşebilirdi.


Bu sabahki içeceğim taze karlı kahve.

Bir avuç taze karı ısıtıcıya koyup kaynatıyor ve ondan kahve yapıyorum. Hayatımda içmekten en çok keyif aldığım kahvelerden birisi bu oldu.Kardan dışarıdaki çiçeklerimiz de nasiplerini almış.


Kar yağınca yapılacak ilk işlerimden birisi bisiklete binmek. 30 cm kar, her sene İzmit' e yağmaz. Bu yüzden tadını çıkarmak ve deneyim kazanmak lazım.Uzun bir yolculuğa çıktığımda umarım bunun gibi etkili bir kar yağışıyla karşılaşırım.

Kar kalınlığı Bıcır' ın yola yüksekliğinden daha fazla olduğu için Bıcır kendi yolunu açıyor.


Derin karda bisiklet sürmek gerçekten zor. Kara uygun olan bu lastikler (Scott Ozon) bile pek fayda etmiyor.İzmit' ten manzaralar.
Bu tanker debeleniyor.
Eski İpek Yolu köprüsü.


Sapanca' ya gitmeyi düşünüyorum, ama pek keyfim yok. Ne yapacağıma son anda karar verip Kullar'a giriyor ve oradan Başiskele sahiline yöneliyorum.

Kullar yolu.Slovakya' dan gelen bu TIR, zor anlar yaşıyor.
Karlı suları sıçrata sıçrata ilerliyorum.


Başiskele sahilinde kara yakalanıyorum. Ama kısa bir yağış geçişi bu.

Umarım bunun gibi güzel kar yağışlarını arada sırada yaşamaya devam ederiz.
Kelebek yaptım.


Yunanistan geçişimde bana eşlik eden Türker Nakliyat TIRlarından birisiyle karşılaşınca çok seviniyorum. Bu TIR' ı belki Yunanistan' da fotoğraflamışımdır. Kimbilir..


Eve dönerken.Fuar Göleti' nin buzu halen çözülmemiş.
Gölete kar topu atıyorum.Bu kadar kar varken Mimar Sinan Köprüsü' ne bisikletle tırmanmak çok zor. Bisikletimi mecburen elime alıyorum.
Mimar Sinan' ın bir eseri olan Yenicuma Camisi.
Köprüden inişi bisiklet üstünde rahatça yapıyorum.Sigarasever! bir kardan adam. Hemen onu da sigaraya başlatmışlar.


Bu da bir apartmana bekçilik yapıyor.


Kar yağmaya devam ettikçe, başka aksilikler olmadıkça bunun gibi beyaz turlara kısmetse devam edeceğim.

Bol karlı günler.

----------------------------------------------------- Bu blog sayfasında yer alan fotoğrafların telif hakları aksi belirtilmedikçe Baki Berk Kayalar' a aittir. Maddi amaç güden çalışmalarda izin almadan kullanılması telif hakları yasasına göre suçtur. Maddi amaç gütmeyen kullanımlarda ise kaynak belirtilerek yayınlanması önemle rica olunur. Aksi takdirde bu blog sayfasında yer alan fotoğrafların izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Öneri ve destekleriniz için baymineral@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

3 yorum:

Bu blog sayfasındaki tüm yazılı ve görsel materyallerin (sponsor ve kardeş site bağlantı logo ve yazıları ile gazete küpürleri hariç) telif hakları Bâki Berk Kayalar' a aittir. Kullanmak istediğiniz görsel ve yazılı materyal için baymineral@gmail.com adresinden Bâki Berk Kayalar' a ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.