Bisiklet turlarimin finansmani icin sanatsal olan fotograflarimin telif haklarini satisa cikarmaya karar verdim. Ilgilenen olursa sayfanin ozel mesaj butonundan veya baymineral@gmail.com adresinden satin almak istedikleri fotograflarin linkleri ve fiyat teklifleriyle birlikte bana ulasabilirler. - Baki Berk Kayalar

3 Mayıs 2013 Cuma

Demiryolundan İzmit-Derince ve İzmit - 03.05.2013

FOTOĞRAFLARIN HER HAKKI SAKLIDIR.

Yeni yaz sezonuna hazırlık çerçevesinde romörküm olan Bıcır kapsamlı bir revizyondan geçmekte. Bıcır' ın maşası, yeni bisikletimle uyumlu olmadığı için romörkümü imal eden Eskişehirli Oktay Tiryakioğlu, bu maşanın orijinal olanını koruyarak yenisini yaptı sağ olsun. Maşa elime dün ulaştı ve hemen boyadım ve bisikletime bağladım. Yeni bisikletimde Bıcır' ı uyumlu olmadığı için hiç kullanamamıştım. Uzun aylardır bazen çok lazım olsa da romörkü kullanamamak beni bazen çok üzdü.

Normalde şehir içinde kısa gezintiler yapmayı trafik stresi sebebiyle tercih etmiyorum. Boşuna gerilmek istemiyorum. Her yerden çıkan türlü türlü şey, dikkatimi dağıtıyor, başımı döndürüyor.

Bir test sürüşü yapmam şart oldu. Bir eksiklik varsa onları test etmeliyim. Rotayı tura bir kaç dakika kala kararlaştırdım. Henüz rayları tamamen döşenmemiş İzmit-Derince demiryolu ve yakında yıkılacak İsmetpaşa Stadı, bir süredir tur programımdaydı. Bu iki aktiviteyi birleştirmek istedim.

Bıcır' ın çantasına ağırlık olsun ve bozuk kesimlerde hoppili hoppili zıplamasın diye çeyrek çuval kaya koyup yola çıktım. Bıcır fazla ağır, bisikletin geri kalan kısmı yüksüz olunca ilk başlarda bayağı dengesizlik yaşadım. Ama bu gayet normal. Yüksüz bisiklete alıştıktan sonra yüklü bisikleti ilk kullanmaya başladığınızda size dengesiz gelecektir. Aynı şekilde yüklü bisiklet kullanmaya alıştığınızda yüksüz bisiklet sürerseniz size yine dengesiz gelecektir. Bir kaç saat sonra alışılıyor.

İzmit Batı çıkışı. Derince' den itibaren sınırlı olarak ray döşenimi başlatılmış. Hayırlısı olsun. Burada 3 hatlı demiryolu olacak.

Buralarda bir araçtan dökülen mazotlu yağ karışımının içinden geçiyorum. 2012 Türkiye turlarımda sıçrayacak sıvılıkta ziftli yol malzemelerine denk gelmek için çok hayal kurdum. Toplamda 7300 kilometre tutan iki Türkiye turumda bu tür yapışkan ve sıçrayabilen asfaltlara 3-4 defa denk geldim. Bugünse soğuk asfaltın şehrin içinde esamesinin bile okunmadığı bir şehirde böyle nefis bir karışıma denk gelip iki defa geçtim. Şanslıyım.

İzmit Batı makaslarının olduğu yerden demiryoluna girdim.

İzmit-Derince yeni demiryolundan geçen ilk tren Bici Notte Comfort vagonuyla sembolik bir İtalyan treni oluyor. 

Çalışanlar.Şu an Seka alanının içindeyim. Yakında buraya yaya olarak girmek bile mümkün olmayacak. Üç hatlı bir demiryolu olacak. Trenler eskisinden daha hızlı gidecek.


Derince Doğu makaslarının olduğu yerde gerçekten büyük bir sorunla yüz yüze geliyorum. Bu sorun uzun yolda ve hızlı giderken başıma gelseydi, başım gerçekten belaya girerdi. Arka aktarıcım, kalkış sırasında vitesi  rampa çıkış vitesine doğru atmaya çalışmamla aktarıcının ucu janta giriyor. Azıcık daha hızlı olsaydım bir kaç tele elveda diyecektim. Bu sorunun aynısıyla yakın zamanda Türkiye turuna çıkan Olgun Şenel arkadaşım İznik-Boyalıca yakınlarındayken karşılaşmış ve canı bir hayli sıkılmıştı. Olgun' un yaşadığı sorunun aynısını tecrübe ederek O' nu daha anlayışlı karşıladım. 

Vitesi telden elle çıkartamayınca, alyan anahtarımla vites makaralarını hafifçe gevşetip kolayca ayırıyorum. Vites, tekerden ayrılmasına rağmen hafif çapraz duruyor. Hızlı giderken sorun nüksetmesin diye arka vitesi hiç değiştirmiyorum. Sadece ön vitesle vites değiştirme ihtiyacımı gideriyorum. 
Yeni boyanmış Bıcır' ım ve maşası, hemen desenleniyor. Sarıya, siyah damlalar pek yakıştı. Umarım güzelce kurur.Bu sorunu yaşadığım mevki.
Derince İstasyonu' na giriyorum. İstasyon tanınmaz halde.Makinistin açık kabini.
Bu manevra lokomotifinin gideceği hiç bir yer yok. Burada mahsur kalmış.

Yakında yıkılıp, arsası TOKİ tarafından değerlendirilecek olan İsmetpaşa Stadı. Kocaelispor statsız kalacak. Futboldan hiç haz etmesem de bir futbol stadyumunun bir kaç kişi istiyor diye katledilmesine anlam veremiyorum.


İsmetpaşa Stadyumu' nu D100 karayolundan fotoğrafladıktan sonra normal yollardan eve giriyorum. 

Bıcır' ı kullanmayı özlemişim. Kısa ama zevkliydi aslında.

"Çocuk" yani yeni bisikletim revizyona girene, vitesi değişene kadar turlarıma kısa bir ara veriyorum. 

Bugün gidilen mesafe: 17.8 kilometre.
En yüksek hız: 28 km/h.


----------------------------------------------------- Bu blog sayfasında yer alan fotoğrafların telif hakları aksi belirtilmedikçe Baki Berk Kayalar' a aittir. Maddi amaç güden çalışmalarda izin almadan kullanılması telif hakları yasasına göre suçtur. Maddi amaç gütmeyen kullanımlarda ise kaynak belirtilerek yayınlanması önemle rica olunur. Aksi takdirde bu blog sayfasında yer alan fotoğrafların izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Öneri ve destekleriniz için baymineral@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

2 yorum:

  1. daha guzel, daha yesil, daha keyifli yerlerde yeni bisikletin ve yenilenmis Bicir ile nice uzun yollara...

    YanıtlaSil

Bu blog sayfasındaki tüm yazılı ve görsel materyallerin (sponsor ve kardeş site bağlantı logo ve yazıları ile gazete küpürleri hariç) telif hakları Bâki Berk Kayalar' a aittir. Kullanmak istediğiniz görsel ve yazılı materyal için baymineral@gmail.com adresinden Bâki Berk Kayalar' a ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla.